FORD Expedition 4.6L V8 4AT RWD (231 HP)
2002–2006
228
bhp
Power
9.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4597cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.4mpg |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 19.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5227mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2389kg |
| Boot Capacity | 3101L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |