FORD Expedition 5.4L 4AT RWD (260 HP)
1996–2002
256
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5399cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5197mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Kerb Weight | 2406kg |
| Boot Capacity | 3322L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |