FORD Expedition 5.4l RWD 6AT (310 HP)
2007–2013
310
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5408cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5227mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1948mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2621kg |
| Boot Capacity | 1557L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |