FORD Expedition 5.4L V8 4AT RWD (260 HP)
2002–2006
256
bhp
Power
8.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5399cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.7mpg |
| Urban | 27L/100km |
| Extra-Urban | 22.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5227mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2457kg |
| Boot Capacity | 3101L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |