FORD Explorer Sport Trac 4.6L V8 5AT AWD (242 HP)
2002–2005
239
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 239bhp |
| Power | 178kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5230mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 1320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |