FORD Explorer Sport Trac 4.6L V8 6AT RWD (292 HP)
2006–2010
288
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5339mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 3315mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |