FORD Explorer Sport 4.0L 5MT (203 HP)
2001–2005
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4015cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 321Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 2586mm |
| Kerb Weight | 1768kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |