FORD Explorer 2.0L Ecoboost 6AT FWD (240 HP)
2010–2015
237
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5006mm |
| Width | 2291mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2009kg |
| Boot Capacity | 1223L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |