FORD Explorer 2.3L EcoBoost 6AT FWD (280 HP)
2015–2019
280
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 208.8kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 2291mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |