FORD Explorer 3.5L V6 6AT AWD (290 HP)
2015–2019
290
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216.3kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2080kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |