FORD Explorer 3.5L V6 Ecoboost 6AT AWD (365 HP)
2015–2019
365
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.2kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5047mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |