FORD Explorer 4.0L V6 5MT RWD (300 HP)
2003–2005
207
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1857kg |
| Boot Capacity | 2469L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |