FORD Explorer 4.0L V6 RWD 5AT (210 HP)
2005–2009
207
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4009cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4912mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
| Boot Capacity | 2410L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |