FORD Explorer 4.6L 4WD 6AT (292 HP)
2005–2009
288
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4912mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 2055kg |
| Boot Capacity | 2410L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |