FORD Explorer 4.6L V8 5AT AWD (241 HP)
2003–2005
237
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4605cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 2065kg |
| Boot Capacity | 2469L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |