FORD Explorer 5.4L V8 6AT AWD (304 HP)
2003–2005
300
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5408cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.6kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 2469L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |