FORD F-150 Lightning Extended-Range Battery 131 KWh (571 HP)
2022–
Engine
| Fuel Type | Electric |
Dimensions & Weight
| Length | 5911mm |
| Width | 2123mm |
| Height | 2004mm |
| Wheelbase | 3696mm |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |