FORD F-150 Raptor SVT 5.4 V8 6AT (320 HP)
2009–2013
319
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5400cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 319bhp |
| Power | 238kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5611mm |
| Width | 2192mm |
| Height | 1991mm |
| Wheelbase | 3378mm |
| Kerb Weight | 2659kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 315/70 R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |