FORD F-150 Raptor SVT 6.2 V8 6AT (411 HP)
2009–2013
405
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6210cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 405bhp |
| Power | 302kW |
| Torque | 588Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5603mm |
| Width | 2192mm |
| Height | 1991mm |
| Wheelbase | 3386mm |
| Kerb Weight | 2729kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 315/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |