FORD F-150 Raptor 3.5L EcoBoost V6 10AT
2021–
Engine
| Displacement | 3490cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 136L |
Dimensions & Weight
| Length | 5908mm |
| Width | 2438mm |
| Height | 2027mm |
| Wheelbase | 3693mm |
| Boot Capacity | 1495L |