FORD F-150 Regular Cab 3.5L V6 EcoBoost 6AT (4x4)
2012–
365
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5415mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 1930mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 2438kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |