FORD F-150 Regular Cab 3.7L V6 FFV 6AT (4x4)
2012–
302
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 377Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5415mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 2234kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |