FORD F-150 Regular Cab 4.2L 5MT V6 (203 HP)
1996–2004
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1847mm |
| Wheelbase | 3045mm |
| Kerb Weight | 1809kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |