FORD F-150 Regular Cab 4.2L V6 (6.5 ft. bed)
2004–2008
201
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4200cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5364mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1867mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2158kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |