FORD F-150 Regular Cab 4.6L (292 HP) (6.5 ft. bed)
2009–2012
291
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5413mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2273kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/75 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |