FORD F-150 Regular Cab 4.6L V8 (8 ft. bed)
2004–2008
231
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4600cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 397Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5837mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3683mm |
| Kerb Weight | 2348kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |