FORD F-150 Super Cab 4.6L (248 HP) (6.5 ft. bed)
2009–2012
248
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 399Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5885mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3696mm |
| Kerb Weight | 2298kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |