FORD F-150 Super Cab 5.4
2004–2008
296
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5409cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5532mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1943mm |
| Wheelbase | 3366mm |
| Kerb Weight | 2337kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |