FORD F-150 Super Cab 5.4L V8 4AT (213 HP)
2001–2004
228
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5409cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6200mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 3990mm |
| Kerb Weight | 2098kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |