FORD F-150 Super Crew 2.7L EcoBoost 10AT AWD (325 HP)
2018–2020
321
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2689cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3683mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 // 275/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |