FORD F-150 Super Crew 2.7L V6 EcoBoost 6AT AWD (329 HP)
2014–2018
325
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1913mm |
| Wheelbase | 3683mm |
| Kerb Weight | 1837kg |
| Boot Capacity | 1495L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |