FORD F-150 Super Crew 3.3L V6 6AT (282 HP)
2018–2020
278
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 278bhp |
| Power | 207.4kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3683mm |