FORD F-150 Super Crew 3.5L TI-VCT V6 6AT (286 HP)
2014–2018
282
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3490cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1913mm |
| Wheelbase | 3683mm |
| Boot Capacity | 1495L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |