FORD F-150 Super Crew 3.5L V6 EcoBoost 10AT (370 HP)
2014–2018
365
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3514cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1913mm |
| Wheelbase | 3683mm |
| Kerb Weight | 2100kg |
| Boot Capacity | 1495L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |