FORD F-150 Super Crew 4.6L V8 4AT (248 HP) (6.5 ft. bed)
2009–2013
248
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 399Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 6190mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3988mm |
| Kerb Weight | 2399kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |