FORD F-150 Super Crew 4.6L V8 4AT RWD (231 HP)
2004–2008
228
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 397Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5690mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1867mm |
| Wheelbase | 3518mm |
| Kerb Weight | 2348kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |