FORD F-150 Super Crew 5.0L V8 6AT AWD (390 HP)
2014–2018
385
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4948cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 525Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 5890mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1913mm |
| Wheelbase | 3683mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |