FORD F-150 Super Crew 5.4L V8 4AT (260 HP)
2001–2004
256
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4606cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5738mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1877mm |
| Wheelbase | 3518mm |
| Kerb Weight | 2880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/60R17 Owl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |