FORD F-150 Super Crew 5.4L V8 6AT (320 HP) (5.5 ft. bed)
2009–2013
319
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5400cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 319bhp |
| Power | 238kW |
| Torque | 529Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5885mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3670mm |
| Kerb Weight | 2410kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |