FORD F-150 3.3L Ti-VCT V6 FFV 10AT
2020–
Engine
| Displacement | 3340cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5885mm |
| Width | 2431mm |
| Wheelbase | 3693mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |