FORD Fiesta 3 doors 1.0L EcoBoost 5MT FWD (125 HP)
2013–2017
123
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1091kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |