FORD Fiesta 3 doors 1.0L EcoBoost 6MT FWD (100 HP)
2017–
99
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1144kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |