FORD Fiesta 3 doors 1.0L EcoBoost 6MT FWD (140 HP)
2017–
138
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1144kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |