FORD Fiesta 3 doors 1.1i 5MT FWD (50 HP)
1993–1995
50
bhp
Power
18.1
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1118cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.1s |
| Top Speed | 143km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 843kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |