FORD Fiesta 3 doors 1.1L Start-Stop 5MT FWD (70 HP)
2017–
69
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1117cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1113kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |