FORD Fiesta 3 doors 1.25L 5MT (60 HP)
2008–2012
59
bhp
Power
16.9
s
0–100 km/h
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.9s |
| Top Speed | 152km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 966kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |