FORD Fiesta 3 doors 1.3L 4MT FWD (66 HP)
1976–1983
66
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3650mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2291mm |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |