FORD Fiesta 3 doors 1.3L 5MT FWD (60 HP)
2005–2008
59
bhp
Power
18.9
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1297cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.9s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3917mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2487mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |