FORD Fiesta 3 doors 1.4L 5MT FWD (71 HP)
1989–1994
70
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1392cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 849kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |