FORD Fiesta 3 doors 1.4L 5MT FWD (80 HP)
2005–2008
79
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3917mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2487mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |